Sepetiniz

Pulse Oksimetre Nedir?

Pulse oksimetre nedir? Sorusuna cevap arıyorsanız, bu yazı tam size göre olacaktır. Hastaların kalp atış hızını kontrol eden ve kayıt altına alan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde hastaların takip edilmesi ve yapılan takiplere göre teşhis konulması sağlanır. Bu cihazlar ayrıca kandaki oksijen seviyesini de ölçer. Hastanelerde yoğun bir şekilde kullanılır. Anestezi altında olan hastalar için ameliyat sırasında kolay takip sağlar. Parmaktan ölçüm yapabilen oksimetre çeşitleri en yaygın kullanılan ürünlerdir. 7- 8 saniye içinde doğru sonuçlara ulaşabilir. Ölçüm sonrasında kendinden kapanan çeşitleri de vardır. Yoğun bakım ünitesindeki hastalar için de en önemli takip cihazlarındandır. Bebekler ve küçük çocuklar üzerinde de kolaylıkla kullanılır. Kandaki oksijeni ölçerken, dokudan geçen ışıktan faydalanır. Bu da hastadan kan almadan, tespit yapılmasını sağlar. Ağrısızdır ve çabuk sonuç verir. Pulse oksimetre nedir? Sorusundan sonra çeşitleri hakkında da bilgi verelim. 

Pulse Oksimetre Çeşitleri  

En yaygın kullanılan tipi, parmaktan ölçüm yapan pulse oksimetrelerdir. Diğer pulse oksimetre çeşitleri ise, el tipi pulse oksimetre, bilek tipi pulse oksimetre, konsel tipi pulse oksimetredir. Doğru ölçümlerin yapılması için hastaya uygun çeşit kullanılmalıdır. Bu sayede gereksiz müdahaleler önlenmiş olur. Doğru ölçüm yapılmasına etki eden faktörlere dikkat edilmelidir. Bu doğru müdahale için çok önemlidir.

Pulse Oksimetre İle Doğru Ölçüm İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar  

Hastanın hareketli olduğu durumlarda doğru ölçüm yapılamayabilir. Ayrıca hastanın titremesi de ölçümü etkileyen sebepler arasındadır. Kardiyak değişimler nedeni ile de sonuçlar etkilenebilir. Değişimlere göre farklı tip pulse oksimetre seçilerek ölçüm garanti altına alınabilir. Pulse Oksimetre nedir? Ölçüm sırasında nelerden etkilenir? konusundaki yazımız size çok yararlı olacaktır. Tüylü ve zarar görmüş bölgede kullanılması da yanlış sonuçlara neden olabilir. Cihazın bulunduğu ortamın sıcaklığı da sonuçlara etki edebilir. Ortam sıcaklığı dışında hastanın vücut sıcaklığı da ölçümleri etkileyen faktörler arasındadır. Cihaz kalitesi de bu durumlarda etkilidir. Kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler için https://www.huzurmedikal.com.tr/urunler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Uygun fiyat garantisi ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Satış öncesi bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.